سوله سازی رایکا سوله با بیش از بیست و پنج سال سابقه
image(14)

پرلین یا لاپه چیست؟

پرلین پروفیل‌های فلزی (Pearlin Metal Profiles) و لاپه (Lapé) دو مفهوم متفاوت هستند که در زمینه‌های مختلف استفاده می‌شوند.

پرلین یا لاپه پروفیل‌هایی فلزی هستند که برای حمایت از ستون‌های سازه در برابر وزن سقف به کار می‌روند. لاپه‌ها از نظر ظاهری شبیه به تیر بوده و در زیر سقف‌های شیب‌دار به صورت افقی نصب می‌شوند. علاوه بر آن، از پرلین برای اتصال ستون‌هایی که فاصله زیادی دارند نیز استفاده می‌شود

۱- پرلین پروفیل‌های فلزی (Pearlin Metal Profiles)

پرلین پروفیل‌های فلزی به پروفیل‌های ساخته شده از فلز مشتریمحور در شکل و سایزهای مختلف اطلاق می‌شود.
این پروفیل‌ها معمولاً به منظور استفاده در ساختمان‌ها، سازه‌ها و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.
آنها می‌توانند در انواع فلزات مانند فولاد، آلومینیوم و استیل استفاده شوند و بر اساس نیازهای پروژه شکل و ابعاد مختلفی دارند.
این پروفیل‌ها به عنوان سازه‌های پشتیبانی، قاب‌ها، چهارچوب‌ها و سایر اجزای سازه‌های فلزی استفاده می‌شوند.

پرلین یا لاپه چیست؟

۲- لاپه (Lapé)

لاپه یا LAPÉ نام یک برند و لباس‌های زنانه است.
این نام مربوط به یک مجموعه لباس و مدل‌های متنوع از لباس‌های زنانه است که توسط طراحان مد روز برنامه‌ریزی و تولید می‌شود.
این لباس‌ها ممکن است شامل لباس‌های مجلسی، فساتین، شومیز، دامن و سایر طرح‌ها و استایل‌های زنانه باشند.
لاپه به عنوان یک برند مد، به طور کلی برای ارائه محصولات مد روز زنانه شناخته شده است.
بنابراین، پرلین پروفیل‌های فلزی مربوط به پروفیل‌های ساختمانی فلزی است، در حالی که لاپه یک برند لباس زنانه است.

فاصله پرلین در سوله؟

در اینجا، عبارت “فاصله پرلین در سوله” ممکن است به مفهومی خاص اشاره کند که بیشتر اطلاعات لازم برای درک آن را در اختیار ندارم.
ممکن است اشاره به استفاده از پروفیل‌های فلزی پرلین در سازه‌های سوله باشد، اما برای اطمینان، بیشترین جزئیات را بدانید تا بتوانم بهترین پاسخ را ارائه دهم.
به طور کلی، پروفیل‌های فلزی پرلین (یا هر پروفیل دیگر) در سازه‌های سوله ممکن است برای انواع کاربردها استفاده شوند.
این پروفیل‌ها به عنوان اجزای سازه‌ای که استحکام و پشتیبانی را فراهم می‌کنند، به کار می‌روند.
می‌توانند در بناهای صنعتی مانند ساختمان‌های سوله، انبارها، پارکینگ‌ها، و سازه‌های مشابه مورد استفاده قرار گیرند.

فاصله پرلین در سوله؟
پروفیل‌های فلزی پرلین ممکن است به دلیل ویژگی‌های خاصی مانند استحکام بالا، سبکی، مقاومت در برابر زلزله، قابلیت نصب و سرعت در اجرا، انعطاف‌پذیری در طراحی و تنوع در ابعاد و اشکال مورد توجه قرار بگیرند.
با این حال، برای بهترین پاسخ، من توصیه می‌کنم با کسی که مرتبط با پروژه ساخت سوله و استفاده از پروفیل‌های فلزی پرلین است، صحبت کنید تا اطلاعات دقیق‌تری درباره فاصله پرلین در سوله خاص شما دریافت کنید.

مزایای پرلین زد چیست

و اما بپردازیم به کارایی پرلین نوع زد که از جمله کاربردهایی که می‌توان از این نوع از پرلین گفت این است که:

۱- مورد اول در انواع صنایع خودروسازی

۲- کشتی‌سازی و ساخت ریل و پایه‌ها

۳- تولید نرده‌های محافظ در پل‌ها و بزرگراه‌ها 

در مواردی از این قبیل کاربرد بسیار زیادی دارند و به تعداد انبوه نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای پرلین زد چیست
و اما اگر بخواهیم در خصوص قیمت این نوع پرلین ها بگوییم که جز مزیت محسوب می شود این است که نسبت به سایر انواع آن ها هزینه ی کمتری دارند و موجب کاهش هزینه‌های مربوط به ساخت و سازه می‌شوند به این معنی که تا حد نسبتا خوبی مقرون به صرفه می باشند.
علاوه بر این موارد نکته ای که بسیار مهم است این است که استحکام بالایی دارند و سرعت نصب آن ها مناسب و کوتاه است به همین دلیل در بسیاری از پروژه‌ها به خصوص مناطق زلزله‌خیز مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از استحکام آن ها استفاده ی مفیدی شود.
برای تولید پروفیل یا پرلین z از ورق‌های فولادی یا سایر انواع ورق استفاده می‎شود که همین مورد جز دلایل مستحکم بودن پرلین محسوب می شود و این گونه تولید می شوند که ابتدا، ورق‌ها را در ابعاد مناسب برش می‌زنند و سپس فرم دهی آغاز می شود که در سایزهای مختلفیهم می باشند.
این موارد از جمله مهم ترین مزایا هستند که در این نوع پرلین وجود دارند و با توجه به این مزایا و ویژگی ها طراح و سازنده مختار است که در سازه مورد استفاده قرار دهد یا خیر.

پرلین چیست؟

پرلین یا لاپه دو کلمه ی متفاوت است اما هر دو  پروفیل‌هایی فلزی هستند که برای حمایت و حفاظت از ستون‌های سازه در برابر وزن سقف به کار می‌روند و تفاوتی هم نمی کند که سقف سنگین است یا سبک.
لاپه‌ها از نظر ظاهری شبیه به تیر بوده و در زیر سقف‌های شیب‌دار به صورت افقی نصب می‌شوند و در تمام سقف های شیبدار هم وجود دارند تا فشار و سنگینی به سازه وارد نشود. علاوه بر آن، از پرلین برای اتصال ستون‌هایی که فاصله زیادی دارند نیز استفاده می‌شود که این فاصله معمولا تا حد معینی است و توسط طراح و سازنده مشخص می شود که نیاز به پرلین هست و یا خیر.
نحوه نصب و اجرای آن به عواملی هم چون وزن سقف بستگی دارد چرا که باید تعداد و میزان استفاده از پرلین باید مشخص شود.
پرلین‌ها به طور کلی از نظر جنس انواع مختلفی دارند و به دسته‎‌های فلزی، چوبی و … تقسیم می‌شوند که نوع استفاده از هر کدام بر اساس نوع سقف تعیین می شود که سقف از چه جنس و سبکی است و نوع چوبی هم بیش تر در سازه‌های سنتی و قدیمی کارایی دارد که امروزه نسبت به نوع فلزی کم تر هم استفاده می شود.
پرلین فلزی در سازه‌های امروزی به خصوص سوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیش تر سازه های امروز به دلیل این که باید مقاوم باشند و از استحکام کافی برخوردار باشند لازم است از فلز و فولاد استفاده شود. این دسته از پرلین که فازی است به دلیل متقاضی زیاد و استفاده ی بیش تر نسبت به نوع چوبی به شکل‌های مختلفی هستند و دارای انواع مختلفی هم می باشند که از مهم‌ترین نمونه‌های آن عبارت است از:

۱- پرلین Z

اما نوع زد پرلین که ظاهری شبیه به حرف z انگلیسی دارد و به همین دلیل است که به همین عنوان هم بیان می شوند و در جنس‌های مختلفی هستند که شامل فولادی، گالوانیزه و آلومینیومی می باشند و به میزان نسبتا زیادی از هر نوع تولید می شوند.
این نوع از لاپه یا پرلین که با عنوان پروفیل زد نیز شناخته می‌شود، بیشتر برای تحمل بخشی از وزن عرشه در سقف سازه است و تمام سقف سازه را متحمل نمی شود.

پرلین چیست؟

۲-  پرلین C

نوع دیگری از پرلین نوع c می باشند که لاپه c هم می گویند و نوعی از پروفیل‌های ساختمانی محسوب می شوند که این مورد هم همانند نوع اول شبیه حرف انگلیسی c می باشد و به همین دلیل هم نام گذاری شده است.
این نوع پرلین همانند پروفیل z در سازه هستند که قابلیت تحنل بخشی از وزن سقف سازه را دارند. انداره ی پروفیل های نوع c بیش تر در شاخه‌های 6 متری است که روند تولیدشان هم تقریبا مشابه با نحوه ساخت پروفیل زد است.
و اما از تعدادی از ویژگی های این نوع پرلین این است که وزن پایین و استحکام مناسبی دارد که با توحه به وزن مناسبشان نصبی آسان هم دارند اما اگر بخواهیم در مجموع بگوییم و مقایسه ای هم انجام دهیم این گونه است که نسبت به پروفیل z سطح عملکرد پایین‌تری دارند و از لحاظ هزینه ای هم بیش تر می باسند و نمی توان گفت که مقرون به صرفه هستند.
این نوع با توجه به ویژگی که دارند به نسبت کم تر مورد استفاده هستند و بستگی به نظر طراح و سازنده دارد.

۳- پرلین گالوانیزه

و اما پرلین گالوانیزه ای که تولید آن ها در واقع برای افزایش مقاومت پرلین ها در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی است به این معنی که پرلین گالوانیزه از آبکاری پرلین‌های فولادی با آلیاژ روی تولید می‌گردد تا خاصیت ضدخوردگی این محصول افزایش یابد و دچار زنگ زدگی و خوردگی نشوند که این مورد باعث کاربردی تر شدن آن ها شده است.
به علت ویژگی‌های ایجاد شده در محصول نهایی که همان پرلین گالوانیزه ای است، می‌توان از آن در سخت‌ترین شرایط محیطی هم چون کارخانه تولید مواد شیمیایی یا در مناطقی که نزدیک آب شور هستند به راحتی استفاده کرد و این پرلین ها بدون آن ها آسیب ببینند تا سال ها کارایی خود را داشته و مورداستفاده هستند.
البته این نوع پرلین هم چنان در برابر اکسیداسیون مقاومت کمی دارند اما حدی نسبتا خوب است و با رنگ شدنشان هم این مقاومت بیش تر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایکا سوله مرکز تخصصی ساخت انواع سوله
رایکا سوله مرکز تخصصی ساخت انواع سوله