سوله سازی رایکا سوله با بیش از بیست و پنج سال سابقه
image(14)

سوله ورزشی

سوله یا انبار، محیطی می باشد که برای نگهداری انواع کالا ها و مواد از جمله محصولات کشاورزی، صنعتی و تجاری استفاده های فراوانی می شود. سوله‌ ها معمولاً دارای سقف بسیار بلند، در های بزرگ و فضای باز برای حمل و نقل راحت کالا ها هستند.
از آن‌ ها به عنوان یک فضای انبار و تجارت برای شرکت‌ ها، فروشگاه‌ ها و صنعتگران، تره بار ها…. استفاده می‌ شوند. یکی از کاربرد های سوله ها، استفاده به عنوان یک محیط ورزشی می باشد که به این گونه سوله ها سوله ورزشی می گویند. سوله های ورزشی یک ساختمان بسیار بزرگ است که برای انجام فعالیت های ورزشی مانند فوتبال، بسکتبال، والیبال، هاکی، تنیس، دو میدانی و‌‌‌.‌.‌. برای راحتی افراد جامعه و ایجاد یک محیط ورزشی طراحی شده است.

سوله ورزشی
این ساختمان دارای سقف بلند، دیوار های پوشیده شده از مواد مقاوم و زمین با کفپوش مناسب است تا ورزشکاران احساس راحتی کامل داشته باشند.
هدف اصلی از تاسیس سوله های ورزشی این است که فضای مناسب را برای تمام علاقه‌مندان به ورزش فراهم شود و هر فرد بتواند رشته مورد علاقه خود را دنبال کند.
سوله ورزشی بسیار مقاوم هستند و دارای عایق های صوتی و گرمایی هستند تا از ورود و خروج صدا به بیرون یا داخل جلوگیری شود همچنین وجود عایق گرمایی برای جلوگیری از انتشار آتش بسیار موثر است. سوله های ورزشی که در اختیار عموم افراد قرار گرفته شده اند دارای سنسور های مخصوص هستند تا در صورت نیاز به صورت خودکار با سازمان های آتش نشانی و دیگر سازمان ها تماس حاصل شود.
مدیریت سوله های ورزشی به دست افراد با تجربه و متخصصی قرار گرفته شده تا بهترین محیط را برای افراد فراهم آورد.
سوله ها انواع مختلفی دارند و نسبت به محل قرار گیری و محدوده آب و هوایی اقدام به تاسیس سوله می کنند تا در گذر زمان سوله کیفیت و مقاومت خود را از دست ندهد. سوله های ورزشی دارای تجهیزات و دستگاه های لازم هستند.

انواع روش ساخت سوله ورزشی 

  • سوله تیرورقی: این دسته از سوله‌ها زمانی کاربرد دارند که دهانه سوله کمتر از ۲۰ متر باشد.
  • سوله خرپایی: اگر دهانه سوله بیشتر از ۲۰ متر باشد این سوله‌ها انتخاب می‌شوند.

ساخت سوله ورزشی

ساخت سوله های ورزشی یکی از فعالیت هایی می باشد که برای تاسیس آن به بودجه بالایی احتیاج است به همین دلیل هنگام ساخت سوله های ورزشی از مصالحی استفاده می شود که سبب کاهش هزینه احداث شود.
یکی از مصالحی که برای ساخت سوله های ورزشی استفاده می شود، سازه های فلزی از پیش ساخته مانند پانل های دیواری، سقفی و‌‌‌‌‌… می باشد و زمانی که از این گونه مصالح برای تاسیس سوله استفاده شود از مصالح سنگین بتنی استفاده نمی شود همچنین برای تاسیس سوله ها به تیر و ورق نیز احتیاج است تا سوله مقاومت لازم را داشته باشد.
یکی از مواردی که هنگام ساخت سوله ها اهمیت بسیاری دارد، سقف سوله می باشد که نسبت به محیط و محدوده باید تعیین شود به عنوان مثال در آب و هوای گرم و خشک سقف سوله را به صورت بالا بشت بامی قرار می دهند اما در مناطق که بارش باران زیاد است از سقف های قوس دار استفاده می کنند تا از ورود آب به داخل خودداری شود.
سقف هایی که برای سوله های ورزشی موجود هستند انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها از زیبایی خاصی برخوردار هستند. در ساخت سوله های ورزشی باید به دو نکته توجه بالایی داشت اول استاندارد های عمومی می باشد و دوم استاندارد های مختص با هر رشته که باید رعایت شود به همین دلیل هنگام ساخت سوله های ورزشی به این گونه موارد توجه بالایی می شود همچنین برای ساخت سوله های ورزشی استاندارد هایی باید رعایت شود که در موارد زیر ذکر می کنیم.

۱- برای تاسیس سوله ها به غیر از فضای کلی باید فضای مورد نیاز ورزش نیز باید فراهم شود تا ورزشکاران بتوانند به راحتی تمرین، نرمش و… داشته باشند.

۲- یکی دیگر از استاندارد هایی که باید رعایت شود وجود تیم پزشکی برای ارائه خدمات در مواقع خاص می باشد تا کمک رسانی اولیه را انجام دهند.

ساخت سوله ورزشی

۳- مشخص بودن محل کمک اولیه یکی دیگر از استاندارد های جهانی می باشد که در تاسیس سوله های ورزشی باید رعایت شود.

۴- تاسیس سرویس بهداشتی برای افراد عادی و افراد مصدوم نیز یکی از مواردی می باشد که برای تاسیس سوله باید رعایت شود.

۵- استاندارد بودن عرض راهرو و در ها یکی از موارد بسیار مهم می باشد تا در مواقع خاص مشکلی برای افراد رخ ندهد

۶- وجود رختکن برای ورزشکاران، داوران، مربیان و..‌. بسیار مهم است و رختکن باید دارای تجهیزات لازم باشد و فضای کافی برای این محیط در نظر گرفته شود.

۷- وجود انباری با متراژ استاندارد یکی از موارد مهم است به همین دلیل برای تاسیس سوله ها باید انباری نیز قرار داد.

رعایت استاندارد ها برای تاسیس سوله ها بسیار مهم است به همین دلیل مهندسین تمامی موارد را برای تاسیس سوله ها رعایت می کنند.

ابعاد دقیق ساخت یک زمین فوتسال

فوتسال یکی از ورزش هایی می باشد که جوانان بسیاری به آن علاقه نشان می دهند به همین دلیل برخی از جوانان به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی این ورزش را دنبال می کنند به همین دلیل برخی از سوله ها به صورت تخصصی در زمینه فوتسال مشغول به کار هستند.
سوله هایی که برای زمین فوتبال تاسیس می شوند باید ابعاد دقیقی داشته باشند تا افراد بتوانند به صورت تخصصی در این حیطه فعالیت های لازم را انجام دهند. ابعاد دقیق برای ساخت یک زمین فوتسال به این صورت است که طول باید به متراژ ۳۸ الی ۴۲ متر باشد و عرض زمین بین ۲۰ تا ۲۵ متر ساخته شود. ساخت یک زمین فوتسال به ابعاد دقیق بسیار مهم است به دلیل این نوجوانان و جوانانی که به فوتسال یا فوتبال علاقه دارند به صورت کاملا اصولی و تخصصی آموزش ببیند و با اصول های ورزشی آشنا شوند.

ابعاد دقیق ساخت یک زمین فوتسال
رشته ورزشی فوتسال همان فوتبال است که به صورت ساده تری بازی می شود تا تمامی افراد بتوانند به راحتی در این زمینه حرفه ای شوند. برای ساخت یک زمین فوتسال گزینه های بسیاری وجود دارد. مهندسین می توانند سوله را به صورت رو باز با چپن مصنوعی بسازند همچنین می توانند سوله را به صورت سر بسته با زمین آسفالت بسازند.
نوع زمین فوتسال نسبت به عوامل مختلفی تعیین می شود به عنوان مثال در آب و هوای بارانی ساخت زمین فوتسال به صورت سر باز انتخاب اشتباهی می باشد به همین دلیل در این مناطق سوله های ورزشی را به صورت سر بسته تاسیس می کنند.
هزینه ساخت سوله های بر بسته نسبت به سوله های سر باز مقداری بالا تر است. برای ساخت سوله های ورزشی ابتدا باید از مهندسین و متخصصین مشورت گرفته شود تا برای ساخت سوله ورزشی به صورت کاملا اصولی و طبق استاندارد های جهانی عمل شود. ساخت سوله ها طبق استاندارد های جهانی و کشوری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

هزینه ساخت سوله ورزشی

سوله های ورزشی یکی از محیط های عمومی می باشد که وجود آن برای شهروندان ضروری است به همین دلیل شهرداری یا موسسات دیگر تصمیم به تاسیس سوله های ورزشی می گیرند. هزینه تاسیس سوله های ورزشی نسبت به برخی موارد تغییر می کند به همین دلیل مهندسین ابتدا با بررسی های کلی، بودجه مورد نظر را مشخص می کند تا طبق بودجه اقدام به خرید مصالح ساختمانی شود.

هزینه ساخت سوله ورزشی
اگر برای تاسیس سوله ورزشی از مصالح بتنی استفاده شود طبیعاً برای ساخت سوله به بودجه بالایی احتیاج است اما اگر برای ساخت سوله های ورزشی از مصالح پیش ساخته استفاده شود با بودجه پایین تری می توان سوله را به بهترین شکل ممکن تاسیس کرد.
هزینه اجرایی سوله نسبت به اجزای به کار رفته در ساخت ارتباط بسیار بالایی دارد به عنوان مثال اگر از ورق های تمام آهن استفاده شود هزینه بالا تری برای ساخت سوله باید کنار گذاشته شود اما برخی از ورق های فولادی نازک وجود دارند که در ساخت سوله بسیار به صرفه تر هستند و مهندسین می توانند از آن استفاده کنند.
سوله ها انواع مختلفی دارند، همچنین برای ساخت سوله ها از  سوله های مختلفی استفاده می شود.
برخی از سوله ها مانند سوله های مستطیلی، مثلثی، دایره ای و… از انواع سوله های ورزشی می باشند. سوله های ورزشی بیشتر برای ورزش های بسکتبال، والیبال، تنیس، بدمينتون و… انتخاب می شود اما سوله هایی مانند سوله های دایره ای بیشتر برای ورزش هایی مانند دو میدانی، اسب سواری و… استفاده می شود تا ورزشکاران بتوانند به راحتی در محیط سوله ورزش و تمرین کنند. برای تاسیس سوله های ورزشی باید از بهترین مصالح استفاده شود تا محیطی امن برای شهروندان به وجود آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایکا سوله مرکز تخصصی ساخت انواع سوله
رایکا سوله مرکز تخصصی ساخت انواع سوله